Jak wybrać architekta, który zaprojektuje nasz dom?

Data dodania: 29.06.2016


W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany czas, kiedy wizje wymarzonych czterech kątów mają stać się rzeczywistością. Pomoc architekta będzie niezbędna, jeśli efekt końcowy ma być zgodny z wszystkimi życzeniami i oczekiwaniami przyszłego właściciela domu. Niezależnie od tego czy inwestor zleci wykonanie indywidualnego projektu na zamówienie czy też zdecyduje się na budowę domu na podstawie gotowego projektu katalogowego asysta specjalistów z pracowni architektonicznej w wielu momentach okazuje się niezbędna. A jak wybrać architekta do współpracy, aby wspólnie osiągnąć cel, jakim jest idealny, piękny i funkcjonalny dom?

W przypadku osób, które chcą, aby ich dom powstał na bazie indywidualnego projektu architektonicznego znalezienie wspólnego języka z autorem takiej koncepcji jest nadzwyczaj ważne. Jeśli, mówiąc kolokwialnie, klient i architekt (Szczecin) nie będą nadawali na tych samych falach nietrudno wyobrazić sobie całą serię nieporozumień i długie konsultacje, które będą prowadziły do osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia. W przypadku projektowania domu zdecydowanie nie warto iść na kompromisy – w końcu, w zdecydowanej większości przypadków, dom buduje się raz na całe życie, więc wszystko powinno w nim być idealnie dopasowane do życzeń właściciela. A co z osobami, które wolą zbudować dom na podstawie gotowego projektu katalogowego? Nawet wtedy rzadko kiedy obywa się bez konieczności naniesienia jakichkolwiek poprawek czy adaptacji projektu.

Winter Polska

Jak znaleźć odpowiednie studio architektoniczne? Rekonesans warto zacząć od komputera i zapoznania się ze stronami internetowymi takich firm. Sama witryna potrafi już wiele powiedzieć o tym, na jakim etapie rozwoju jest pracownia architektoniczna – czy inwestuje w swoją działalność, czy korzysta z nowych technologii i jest na bieżąco z tego typu nowinkami. Jeśli tak może to oznaczać, że podobne podejście stosuje w pracach projektowych. Dla klienta oznacza to po prostu dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu architektury i budownictwa.

Jakich informacji szukać? Najlepiej zacząć od sprawdzenia danych adresowych, czyli tego gdzie pracownia projektowa ma swoją siedzibę. Najłatwiej o współpracę będzie oczywiście z firmami w najbliższej okolicy. Doskonały architekt w Szczecinie może niestety nie być najlepszym wyborem dla klienta z drugiego końca Polski. Tym bardziej, że jest ogromne prawdopodobieństwo, że na którymś etapie realizacji inwestycji pojawią się jakieś problemy, które trzeba będzie rozwiązać, a będzie to dużo łatwiejsze, jeśli nasz architekt będzie pod ręką.

Ważne jest także, aby sprawdzić w jakiej stylistyce porusza się wybrane studio architektoniczne. Jeśli architekci zajmują się projektowaniem domów w stylu nowoczesnym, a my gustujemy raczej w budownictwie tradycyjnym lepiej poszukać kogoś innego do współpracy.     


Polecamy obiady Kołobrzeg – bistro tuż przy promenadzie. Zobacz opinie: Smażalnia Ryb Bistro Turysta

Sprawdzone pomysły na inwestycję w nieruchomości nad morzem

Sprzedaż domów mieszkalnych Kołobrzeg