Jak wybrać projekt domu – poradnik

Data dodania: 08.07.2016


Zadowolenie z nowo wybudowanego domu to w dużej mierze zasługa odpowiednio wybranego projektu architektonicznego. Odpowiednia powierzchnia, układ pomieszczeń, a w końcu wyposażenie i aranżacja to elementy, które ostatecznie nadają charakteru i sprawiają, że dom jest doskonale dopasowany do potrzeb rodziny. Jak wybrać najlepszą koncepcję budowy domu?

Konstrukcja i wielkość

Nie ma wątpliwości co do tego, że jednym z najważniejszych cech domu, które decydują o tym czy jest on wygodny i funkcjonalny jest powierzchnia użytkowa. Wybierając projekt pod względem wielkości trzeba niestety po części kierować się względami finansowymi – zarówno na poziomie budowy jak i późniejszej eksploatacji. Warto pamiętać, że powierzchnia domu musi być dostosowana do rozmiarów działki budowlanej. Wybrany teren pod zabudowę wpływa też na rodzaj konstrukcji domu – czy będzie to budynek parterowy czy z poddaszem użytkowym. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jak wskazują projektanci z pracowni Studio AG domy parterowe są uznawane za bardziej komfortowe, ale konstrukcje wielopoziomowe można łatwiej dopasować do mniejszej działki budowlanej. Dodatkowo wypadają lepiej pod względem rozprowadzania ciepła i izolacji termicznej, przez co bywają tańsze w eksploatacji.

studio-ag-projekt-dom

źródło: studioag.pl

Układ pomieszczeń

Ogromne znaczenie dla wygody i ergonomii codziennego mieszkania w domu ma zastosowany układ pomieszczeń. Chodzi tu nie tylko o rozlokowanie pokoi względem siebie, ale także względem stron świata. Architekt, który będzie projektował wnętrze powinien maksymalnie wykorzystać położenie domu, tak aby zapewnić chociażby najlepsze warunki naturalnego oświetlenia. Przy wyborze i ewentualnej adaptacji projektu warto też przekazać swoje uwagi odnośnie planowanej aranżacji wnętrza – jeśli na przykład zależy nam na tym, aby w domu znalazł się gabinet do pracy powinien być ulokowany w cichym miejscu w domu, bardziej na uboczu niż w centrum. W tej kwestii można zaufać pracowniom architektonicznym takim jak Studio AG, które w przeszłości podejmowały się również realizacji obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej.

Instalacje i wykończenie

W końcu niezbędna jest ocena projektu pod względem planów instalacji – szczególnie jeśli właścicielowi zależy na instalacji systemu inteligentnego zarządzania domem. Projekt może także obejmować kwestię wykończenia, proponowanych materiałów budowlanych i innych udogodnień.

Biznes z apartamentem nad morzem