Przechowywanie materiałów budowlanych zimą

Data dodania: 21.10.2016


Podczas budowy domu może się okazać, że architekt pomylił się w projekcie i zakończenie inwestycji przed zimą nie jest możliwe. Należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć materiały, by móc wrócić do realizacji projektu domu w kolejnym sezonie. Może również się zdarzyć, że część tworzyw została niewykorzystana, a szkoda je wyrzucać, gdyż mogą się jeszcze przydać. Jak w takim razie zabezpieczać materiały budowlane?

Przechowywanie materiałów budowlanych można podzielić ze względu na długość na kilka okresów: krótki (do 7 dni), średni (1-2 miesiące) i długi (ponad 2 miesiące). W zależności od warunków atmosferycznych można wykorzystać do tego wiatę, garaż albo gotową już konstrukcję domu (o ile została zadaszona). W ten sposób można przechowywać suche produkty: styropian, wełnę mineralną, stal. O ile styropian i części metalowe dobrze jest zabezpieczyć po prostu przed deszczem, to wełna potrzebuje stałej wentylacji. Należy układać ją w warstwy nie większe niż 3 metry, inaczej może ulec zniekształceniu.

Natomiast tynk, kleje, zaprawy i inne płynne materiały podczas mrozów mogą zamarznąć. Chemię budowlaną architekci zalecają trzymać w oddzielnym pomieszczeniu, by zapobiec zapłonowi w kontaktach z materiałami łatwopalnymi. Ogólnie materiały mineralne powinny być umieszczane w suchych pomieszczeniach o dobrej wentylacji. Temperatura nie powinna być niższa niż 4 stopnie, inaczej surowce stracą swoje właściwości. Dobrze jest także odizolować je od ziemi. Przed składowaniem materiałów warto sprawdzić ich datę ważności, ponieważ może okazać się, że przetrzymywanie ich aż do wznowienia projektu budowy domu będzie pozbawione sensu.

Sprzęt budowlany powinien zostać oczyszczony i w razie konieczności naprawiony, by był od razu zdatny do użycia w kolejnym sezonie. Trzeba go odpowiednio zabezpieczyć i schować w zamknięciu, by nie stał się łatwym celem dla złodziei. Tak samo pod kluczem powinny być trzymane okna i drzwi. Należy je ustawiać w pionie, z dala od światła słonecznego. Dobrze jest odizolować je od podłogi tekturą czy styropianem i zabezpieczyć krawędzie przed zarysowaniem.

Urządzanie apartamentu nad morzem

Niekiedy trudno jest przewidzieć dokładną datę zakończenia budowy. Projektowanie domów indywidualnych może się przedłużać ze względu na niezgraną ekipę, przerwy w dostarczanym materiale, powody osobiste i inne. Nad całym przedsięwzięciem powinien czuwać architekt, ale nie jest on cudotwórcą, dlatego w połowie budowy człowiek może nagle zostać zaskoczony przez zimę. Należy wtedy spokojnie przełożyć terminy na kolejny sezon budowlany, a materiały odpowiednio zabezpieczyć, by móc je wykorzystać za parę tygodni.

Porady dla właścicieli apartamentów nad morzem

Apartamenty Puck

Autofolierung NRW