Piękny dom od wejścia, czyli jak wybrać drzwi zewnętrzne

Data dodania: 29.06.2016


Drzwi zewnętrzne to jedna z tych decyzji, na którą warto poświęcić odrobinę czasu, aby cieszyć się później swoim wyborem. W końcu przez te drzwi będziemy codziennie wchodzić do domu i wychodzić z niego, przed nimi będą oczekiwali nasi goście i w końcu to one będą chronić nas przed nieproszonymi intruzami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu?

Bezpieczeństwo i wytrzymałość

Kluczowa jest funkcjonalność tego elementu – drzwi stanowią przede wszystkim barierę, którą powinni móc sforsować tylko mieszkańcy. Zewnętrzne drzwi niskiej jakości to doskonałe zaproszenie dla włamywaczy, dlatego wybierając ten element wykończenia domu powinniśmy się kierować odpornością na włamanie. Stopień zabezpieczenia, jakim charakteryzuje się dany model jest określany zgodnie z normami europejskimi, oznaczany odpowiednio od 1 do 4, gdzie drzwi klasy 1 są najbardziej wytrzymałe.

Innym parametrem, który jest istotny przy wyborze drzwi wejściowych do domu jest współczynnik przenikania ciepła – od tego zależy czy drzwi będą stanowiły najsłabsze ogniwo w całym systemie izolacji budynku, czy też będą w miarę możliwości zatrzymywały ciepło wewnątrz domu.

O dobór odpowiednich parametrów drzwi na potrzeby konkretnego budynku można poradzić się architekta. W projekcie domu powinny być zawarte takie informacje jak wymiary drzwi czy rozmieszczenie otworów niezbędnych do montażu drzwi.

Dopasowanie wizualne

Ale drzwi wejściowe to także wizytówka całego budynku, więc nie można całkiem pominąć kwestii estetycznych przy ich wyborze. W ramach dopracowania koncepcji architektonicznej architekt może także zaproponować dobór najlepszego, jego zdaniem koloru i designu drzwi, tak aby tworzyły one wizualnie spójną całość z fasadą budynku i aranżacją wnętrza. Jeśli będziemy je wybierać na własną rękę zwróćmy uwagę czy dany model będzie się harmonijnie komponował z elewacją, bramą garażową oraz stolarką okien.

Funkcjonalny daszek

Ciekawym elementem, który pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i ozdobną jest montaż daszku nad drzwiami wejściowymi. Daszki mogą być wykonane na zamówienie lub dostępne od ręki w sklepach budowlanych, wykonane z aluminium, metalu czy drewna, o zróżnicowanych konstrukcjach i kształtach.

Prawo budowlane w kwestii daszku nad drzwiami w większości przypadków, wymaga od właściciela budynku uzyskania pozwolenia. Jeśli jednak współpracujemy przy budowie domu z pracownią projektową, architekci w ramach prac przygotowawczych powinni się zająć niezbędną dokumentacją w tym zakresie.


Polecamy – studio architektoniczne: studioag.pl

Nowe domy w Kołobrzegu

Inwestowanie w Kołobrzegu