Poddasze w domu – adaptacja użytkowa

Data dodania: 08.07.2016


Im bardziej przestronne wnętrze, tym większe możliwości wykończenia i urządzenia przestrzeni. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów na powiększenie przestrzeni użytkowej w domach jednorodzinnych jest adaptacja poddasza. Jakich formalności trzeba dopełnić przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, o czym pamiętać w trakcie projektowania przestrzeni i jak najlepiej urządzić nowo uzyskane miejsce?

Bilans strat i zysków

Zanim zaczniemy planować prace na poddaszu warto dokładnie przeanalizować sens takiego przedsięwzięcia. Urządzenie strychu w celach mieszkalnych jest nie tylko dość wymagające, ale wiążę się także z kosztami. Przy rozważaniach na temat ewentualnej adaptacji należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się czy na poddaszu mamy do dyspozycji odpowiednią wysokość, tak aby komfortowo się tam poruszać. Po drugie sprawdźmy przestrzeń pod względem stanu izolacji połaci dachowych – muszą być szczelne i odpowiednio ocieplone, aby użytkowanie strychu nie wiązało się z ciągłymi stratami ciepła. W końcu warto upewnić się, że na poddasze można doprowadzić podstawowe media.To czy adaptacja poddasza będzie rentowną inwestycją pomoże nam określić architekt (sprawdź ofertę studioag.pl).

Prawo budowlane

Pierwszą kwestią o jaką trzeba zadbać jest sprawdzenie stanu prawnego poddasza. Jeśli w projekcie architektonicznym wybudowanego domu przestrzeń ta została ujęta jako nieużytkowa właściciela czeka krótka przeprawa przez proces formalności. Przede wszystkim trzeba będzie złożyć wniosek o zgodę na adaptację poddasza do celów mieszkalnych. Nie obejdzie się też bez pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych, o ile adaptacja będzie obejmowała takie roboty jak doprowadzanie instalacji, podniesienie dachu, montaż okien połaciowych czy schodów. Przy adaptacji poddasza czy dobudowie schodów konieczne może się okazać konsultacja z architektem (sprawdź pracownię projektową: Studio AG). Ostatnim etapem przygotowania formalnego jest zawiadomienie organów podatkowych o włączeniu w powierzchnię użytkową domu poddasza, ponieważ wpływa to na wysokość opodatkowania nieruchomości.

Aranżacja przestrzeni

Po wykonaniu prac stricte budowlanych przychodzi czas na wykończenie i urządzenie wnętrza. Ze względu na specyfikę takiej przestrzeni istnieje wiele pułapek, w które właściciel domu może wpaść przy aranżacji poddasza na własną rękę. Dobrym rozwiązaniem będzie albo współpraca z architektem wnętrz, albo szukanie inspiracji w realizacjach nowoczesnych pracowni projektowych, na przykład Studio AG. Jednym z najpopularniejszych stylów, jakie spotyka się w aranżacji poddasza to wnętrza inspirowane loftami czy nawiązujące do estetyki industrialnej. Ale poddasze to także doskonałe miejsce na zagospodarowanie pokoju dziecięcego, gabinetu czy sypialni.

Czy apartament nad morzem to pewna inwestycja?

Apartamenty z widokiem na morze

Domestic and international forwarding Poland

audi rs6 limousine c7