Projektowanie domu na terenie zalewowym

Data dodania: 21.10.2016


Powódź to niszczycielska siła, której skutki są mniej lub bardziej, ale zawsze tragiczne. Niestety, tereny narażone na podtopienie są wciąż sprzedawane jako odpowiednie pod zabudowę, ewentualnie po zaniżonych cenach. Kupując działkę w takim miejscu, trzeba liczyć się z tym, że w trakcie bardziej obfitych opadów budynek może zostać zalany. Jakie rozwiązania można zastosować podczas projektowania domu na takim terenie?

Pierwszym krokiem przy projektowaniu domu to zaplanowanie odpowiedniej izolacji fundamentów. Czasem ta kwestia jest przez inwestorów ignorowana, jednak w przypadku terenu narażonego na podtopienie to konieczność, której nie można przeoczyć. Odpowiednio wykonana będzie chronić przed wilgocią nie tylko same fundamenty, ale i cały budynek. Należy poświęcić jej dużo uwagi, ponieważ w przypadku błędu izolacja zacznie przeciekać. Zlokalizowanie nieszczelności jest bardzo trudne, a wykonanie ponownej hydroizolacji kosztowne, dlatego najlepiej zdać się na renomowanych i sprawdzonych architektów (sprawdź: Studio AG) , którzy wykonają projekt bezbłędnie. Hydroizolacje dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie, a ich wybór zależy od specyfiki terenu, poziomu wód gruntowych, sąsiedztwa zbiorników wodnych.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Następnym krokiem powinno być projektowanie domu na podwyższeniu. O ile to możliwe, na budowę należy przeznaczyć najwyższy fragment działki. Dodatkowo parter można zbudować na murku, by jak najwyżej podnieść poziom mieszkalny. Jeśli poniesienie całego domu okaże się zbyt kosztowne, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie samych drzwi wejściowych na poziomie kilkudziesięciu centymetrów od gruntu (na poziomie kilku stopni schodów). To właśnie przez nieszczelności drzwi do domu może dostać się najwięcej wody. Trzeba także zadbać o dobre zabezpieczenie okien. Nawet najlepiej zaprojektowany dom z ciężką hydroizolacją nie uniknie przecieku, jeśli poziom wody sięgnie aż do okien. Aby się przed tym ustrzec, należy przygotować specjalne profile stalowe, w które w razie konieczności można wsunąć panele wodoodporne.

Odpowiednie zabezpieczenie przed wodą to pomysł dobry nie tylko dla budynków z terenów powodziowych. Czasem wystarcza bardziej obfite opady deszczu, by na kilka godzin powstała kilkunastocentymetrowa warstwa wody – nawet na gruntach w teorii mało podatnych na podtopienie. Dlatego na etapie projektowania domu dobrze jest ustalić z architektem (studioag.pl) odpowiednie izolacje, by uchronić się przed niespodziewanymi skutkami podwyższonego poziomu wody.

Wyposażenie apartamentu nad morzem