Co może dla Ciebie zrobić architekt?

Data dodania: 29.06.2016


Usługi architekta są niezbędne, jeśli ktoś planuje realizację swoich marzeń i budowę własnego domu. Najczęściej usługi, jakie są oferowane przez pracownie architektoniczne obejmują kompleksowe opracowanie koncepcji architektonicznych, ale to nie wszystko w czym mogą pomóc swoim klientom takie firmy. Przyjrzyjmy się zatem z jakim problemem poradzą sobie specjaliści z dziedziny architektury.

Prace przygotowawcze

Architekt może wspomóc powstawanie domu jeszcze zanim na dobre rozpoczną się jakiekolwiek prace związane z budową. W ramach takich usług studio projektowe może się zająć między innymi całościowym przygotowaniem planowanej inwestycji. Architekt powinien na życzenie klienta wyszukać i zaproponować odpowiednią lokalizację i teren pod budowę fabryki, domu czy jakiegokolwiek innego obiektu budowlanego. Po znalezieniu odpowiedniej działki zespół architektów dokonuje sprawdzenia statusu prawnego danej lokalizacji – między innymi pod kątem przydatności przy realizacji określonego projektu.

Przed podjęciem dalszych kroków studio architektoniczne powinno zlecić wykonanie niezbędnych ekspertyz budowlanych, między innymi badań gruntu czy oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie całej dokumentacji, jaka jest wymagana zgodnie z przepisami Prawa budowlanego – najczęściej jest to uzyskanie warunków zabudowy lub przyłączy dla konkretnego projektu.

Dlaczego apartamenty nad morzem są popularne?

Prace projektowe

W ramach prac projektowych studio architektoniczne zajmuje się opracowywaniem koncepcji zabudowy, zagospodarowania terenu, przebudowy, modernizacji terenów, przygotowywaniem koncepcji urbanistycznych czy aranżacji wnętrz. Oprócz tego architekt może dokonać adaptacji gotowych projektów katalogowych (w ograniczonym zakresie bez zgody autora), a także stworzyć projekt instalacji sanitarnych, elektrycznych czy drogowych.

Nieruchomości nad Bałtykiem

Nadzór inwestorski

Kiedy na placu budowy ruszą prace związane z wprowadzaniem w życie projektu architektonicznego pracownia projektowa może się zająć monitorowaniem wykonywanych robót w postaci nadzoru inwestorskiego. Klient może na życzenie ustanowić architekta inspektorem nadzoru inwestorskiego, ale rolę tę może pełnić tylko specjalista, który posiada uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie. Decyzja o wprowadzeniu na budowę swojego inspektora nadzoru inwestorskiego to przede wszystkim pewność, że roboty będą wykonane z należytą starannością, zgodnie z projektem, normami i standardami budowlanymi.

Zalety mieszkania nad morzem

Jeśli wybierzemy odpowiednie studio architektoniczne możemy liczyć na pełne wsparcie w realizacji każdego projektu, doradztwo, fachowe konsultacje i pomoc na każdym etapie prac.

Domy Kołobrzeg

Jak inwestować w apartament nad morzem

Brykieciarki